22 Ağustos 2013 Perşembe

Alkol Kilo Aldırır Mı | Alkolün Zararları

Gelişen ve değişen yaşam koşulları sebebiyle alkol kullanımı gün geçtikçe artıyor. Fakat alkol kullanımı sadece iç organlara etki etmiyor, alkol aynı zamanda kilo aldırıyor. Sebebi ise içerisinde bulunan çok ama çok yüksek kalori değeri.

1 gram alkolde 7 kalori bulunmaktadır. Bu değer oldukça fazladır. 10 gram alkol, 2.5 porsiyon ıspanak ile eş değerdir. Alkolün kalorisi dışında da zayıflamaya zararları vardır. Mesela alkol, karaciğeri yağlandırarak organın işlevini yerine getiremez hale sokar. Bu durum da yediklerinizi sindirememenize yol açar. Dolayısıyla da kilo almış olursunuz.

Zayıflamak için mutlaka verilen kalori alınan kaloriden fazla olmalıdır. Mesela günde 1000 kalori aldıysanız ve 1200 kalori verdiyseniz o gün zayıflamış olursunuz. Fakat alkolde aşırı miktarda kalori bulunduğu için zayıflamak neredeyse imkansızdır. Eğer alkol tüketiyorsanız ve zayıflamak istiyorsanız iki seçenekten birini seçmelisiniz. Alkol tüketerek kilo vermek gerçekten çok zordur. Ya alkolü bırakın, ya da kilo verin. Benim size tavsiyem eğer alkol tüketiyorsanız alkolü bırakın ve sağlıklı yaşayın.

Alkolün zararları


  • Alkol, sarhoş ettiği için hem aile hayatına hem de toplum hayatına büyük ölçüde zarar vermektedir.
  • Eğer alkol uzun süre kullanılırsa sinir ve endokrin sistemini bozucu etkisi meydana gelmektedir.
  • Günümüzde alkol fiyatları çok pahalı olduğundan ekonomiye oldukça fazla zarar vermektedir.
  • Yapılan araştırmalar sonucunda alkolün akıl sağlığına da zarar verdiği ortaya çıkmıştır.
  • Alkol birçok kişide iştah açmaktadır. Dolayısıyla her alkol tüketişinizde canınız bir şeyler yemek isteyecek ve kilo almış olacaksınız.
  • Alkol alan bireylerin vücutlarında yağ yakma enzimlerinin diğer insanlara göre daha az çalıştığı gözlemlenmiştir. Yani alkol tüketiyorsanız yağ yakmanız zordur.
  • Karaciğeri yağlandıran alkol, siroza sebep olmaktadır. Eğer alkol tüketiyorsanız hem ölüm riskiniz artacak, hem de yediklerinizi zor sindireceksiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder