17 Ağustos 2013 Cumartesi

Bamya İle Zayıflama | Bamyanın Faydaları

Türk toplumu olarak bamyayı pek sevmiyoruz. Hatta durum sadece bamya için geçerli değil, biz genel olarak sebzeleri sevmiyoruz. Fakat bamya, her açıdan oldukça faydalı ve zayıflamaya yardımcı bir sebzedir. Bamyanın içerisinde bulunan vitaminler ve besleyici maddeler sayesinde kilo vermeniz kolaylaşabilir.

Bamya, bol miktarda K, B ve A vitamini içerir. Bu vitaminler sayesinde vücut düzene girer ve sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Fakat her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi, bamyanın da fazlası zararlıdır. Çünkü fazla bamya yemek vitamin fazlalığına yol açabilir. Bu durumda hasta olma riskiniz vardır.

Akşam yemeğinde bamya tüketmeniz zayıflamanız açısından oldukça doğru bir tercih olacaktır. Çünkü bamyanın 100 gramında sadece 36 kalori bulunur. Evet yanlış okumadınız sadece 36 kalori. Bu kaloriye sahip bir besin, akşam yemeği için oldukça idealdir. Sebebi ise kalorisinin oldukça düşük olmasıdır.

Bamya yemenin dışında bir de spor yaparsanız zayıflama süreciniz hızlanacak ve daha kolay kilo verebileceksiniz. Ayrıca spor yaparak sadece zayıflamayacak, aynı zamanda kas kütlenizi de arttırmış olacaksınız. Kas kütlesinin artması demek, güzel bir görünüme sahip olacağınız anlamına geliyor.

Bol bol su içerek bazı vitaminlerin çözünmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede vitaminlerin vücuda olan katkısı ortaya çıkacaktır. Günde en az 2 litre su içerecek vücudunuzu düzene sokabilirsiniz ve daha kolay bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Bamyanın faydaları


 • Bamya bol lifli bir besin olduğundan tok tutar. Bu sayede az yemek yersiniz.
 • Kabızlığı önler ve yok eder.
 • Depresif özelliklerin ortaya çıkmasını engeller ve sinirleri korur.
 • Dolaşım sistemine faydalıdır
 • Ülserin baş düşmanıdır
 • Sindirim sisteminin işini kolaylaştırır. Bu sayede yediklerinizi daha kolay sindirirsiniz
 • İçerdiği vitaminler sayesinde metabolizma hızınız artar. Dolayısıyla yediklerinizi daha hızlı ve daha kolay yakabilirsiniz.

2 yorum:

 1. Bamyanın A ve K vitamini açısından zengin olduğunu yazıyorsunuz ama bu vitaminlerin çok alındığında vücutta biriktiğini ve dolayısıyla yan etki oluşturduğunu söylemiyorsunuz.İnsanları uyarmak ve bamya kürünü uzun süre yapmamaları gerektiğini söylemek sorumluluğunuz dahilinde diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazmışlar zaten yukarı bakarsanız...

   Sil