27 Ağustos 2013 Salı

Hamilelikte Beslenme

Hamilelik süreci her aile için oldukça heyecanlı ve sancılı bir dönemdir. Bu dönemi en iyi şekilde atlatmak için anne adayının çok iyi beslenmesi gerekir. İyi beslenmek için de her türlü besinden tüketilmesi gerekir.

Vücuda giren her çeşit gıdanın türlü türlü işlevleri vardır. Kimi besin protein içerirken kimi besin de karbonhidrat içerebilir. Hamilelik sürecinde ise her besinden mutlaka tüketilmelidir. Özellikle anne adayının istediği yani aş erdiği gıdaları yemesi çocuğun sağlıklı olabilmesi açısından çok önemlidir.

Hamile kişiler genellikle fazla kilo almamak için çabalar. Fakat bu yersiz bir çabadır. Hamilelikte istenilen gıdaları istendiği kadar tüketmek çok önemlidir. Kilo almamak için az yemek ya da yememek hem çocuğun gelişimine zarar verir, hem de hamile kişiye zarar verir.

Bu noktada hem istediği yemeği yemek hem de zayıflamak isteyen hamile kişiler için belli çözümler bulunmaktadır. Bu çözümler beslenme ile doğrudan ilgilidir.

Hamilelikte spor yapmak kilo almamak ve sağlık için muhteşem bir yöntemdir. Hamile kişiler spor yaparsa hem fazla kilo almamış olurlar hem de çocuğun anne karnındaki gelişimine katkıda bulunmuş olurlar. Spor yaparak metabolizmanın hızlanmasını da sağlayabilirsiniz. Bu sayede daha zor kilo alırsınız.

Vitaminler ve mineraller hem bebeğin gelişmesini sağlar hem de hamile bireyin daha iyi bir hamilelik süreci geçirmesini sağlar. Omega 3 içeren gıdaların tüketilmesi ise bebeğin zeka gelişimini tamamlamasında yardımcı olur.

Meyve ve sebze tüketerek hem faydalı hem de az kalorili bir beslenme alışkanlığı edinmiş olursunuz. Meyve ve sebze içerdiği vitamin ve mineraller sebebiyle son derece önemli gıdalardır. Hamilelik boyunca günde 1-2 porsiyon meyve-sebze tüketilmelidir.

Hamile bireyler kesinlikle alkol ve kahve tüketmemelidir. Her iki madde de bebeğe zarar verici özelliklere sahiptir. Ayrıca her iki madde de kilo aldırmaktadır. Eğer anne adayının sigara alışkanlığı varsa bu alışkanlıktan hemen vazgeçmelidir. Sigara içen annelerin çocukları engelli doğabilmektedir…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder