27 Ağustos 2013 Salı

Metabolizma Hızı Nasıl Arttırılır

Öncelikle metabolizmadan biraz bahsedelim, metabolizma vücuttaki yapım ve yıkım olaylarının tümüne denir, yani vücuttaki yağlar metabolizma tarafından yakılır. Dolayısıyla hızlı bir metabolizmaya sahip olan biri kolay kolay kilo alamaz. Metabolizması yavaş biri ise her ne kadar az yiyecek tüketse de metabolizmasındaki yavaşlık yüzünde kilo alacaktır.

İlk olarak su ile başlayalım, su gerekli miktarda alındığında metabolizma çalışmasında etkili bir faktör olur ve enerji sağlar, hızlı bir metabolizma istiyorsanız bol miktarsa su tüketmeniz gerekir.

İkinci olarak sağlıklı beslenme. Sürekli olarak aynı şeyler yiyerek olmaz, çok çeşitli az yiyecekler tüketmelisiniz, ne kadar çok çeşit olursa o kadar iyi olur, çünkü her yiyeceğin kendine göre vücutta işlevi vardır. Metabolizma hızlandırmada sağlıklı beslenme de etkili bir faktördür.

Üçüncü olarak alkol. Özellikle alkol kullanmamaya dikkat edin. Alkol metabolizmayı çok fazla yavaşlatmaktadır, dolayısıyla alkol kullanan kişiler genelde kilolulardır.

Dördüncü olarak B vitamini. B vitamini tam bir enerji kaynağıdır denilebilir, bol bol B Vitamini içeren yiyecekler, meyveler tüketirseniz metabolizma hızlandırmasında etkilerini görebilirsiniz.

Beşinci olarak egzersizler. Çeşitli spor ve egzersizler yardımı ile metabolizmayı hızlandırmak mümkündür, genel olarak spor metabolizma çalışmasında en etkili faktördür, her gün düzenli olarak spor yapmaya dikkat edin.

Metabolizma kilo vermekte önemli bir faktördür demiştik, sizlerde metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermeyi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder